S přibývajícím věkem můžeme na lidské tváři pozorovat důsledky zemské přitažlivosti, působení slunečního záření a každodenního stresu. Tyto vlivy se projevují povolením a poklesem kůže obličeje a krku s tvorbou vrásek. Cestou k omlazení a zpomalení procesu stárnutí může být facelifting.
Lifting obličeje (Rhytidektomie)
Lifting obličeje - postup zákroku
Lifting obličeje je možné provádět v celkové anestezii nebo v tzv. analgosedaci, což jak název napovídá je kombinace užití analgetik (látek tlumících bolest) a sedativ. Analgosedace však není vždy možné využít. V každém případě je před liftingem nutné minimálně 6 hodin nejíst, nepít, nekouřit. Pacient musí počítat s minimálně jednodenní hospitalizací.
Facelift obličeje spočívá ve vytažení kůže obličeje, kdy se pomocí řezů ve vlasech od spánkové krajiny obřízne kůže kolem ucha a za uchem končí ve vlasové části. Tyto řezy jsou šikovně vedeny tak, že po dobrém zahojení jsou známky operace opravdu velice málo zřetelné. Z tohoto operačního přístupu se uvolní kůže od spodiny, vypne se kožní sval musculus platysma, aby byl efekt operace dlouhodobý. Nadbytečná kůže se při liftingu obličeje odstraní. Pak už zbývá kůži jen pěkně zašít a být zdravý a dobře se zahojit. Zhruba 2-4 týdny po operaci opadne i mírný otok a pacient se cítí třeba i o 10 let mladší ve svém vzhledu. Lifting obličeje obvykle trvá 3 - 4 hodiny, pokud je spojen s dalšími zákroky, může trvat i déle.
Po liftingu obličeje
Celková hospitalizace trvá přibližně 1 den. Druhý den po operaci tedy pacient odchází do domácího ošetření. V individuálních případech může hospitalizace trvat déle. Celkový obvaz hlavy se odstraňuje obvykle třetí až pátý den po operaci a pokud jsou použity nevstřebatelné stehy, jejich vyjmutí se provádí sedmý až desátý den po operaci. Doba rekonvalescence je obvykle v rozmezí jednoho až dvou týdnů. Výraznější fyzická zátěž se nedoporučuje po dobu jednoho měsíce.
Podívejte se na další fotky před a po liftingu obličeje.